wtorek, 14 sierpnia 2012

Toporek z Gotlandii

To już druga moja rekonstrukcja toporka z Gotlandii. Tym razem przeszkadzał mi człowiek z aparatem, czego wynikiem jest poniższa sesja zdjęciowa, obrazująca mniej więcej proces wykuwania takiego przedmiotu.

Etap pierwszy - przygotowuję materiał
Etap drugi - spęczam pręt pod przyszłą brodę


Broda jest wstępnie odkuta


Teraz skuwam materiał pod przyszłą osadę topora


Odcinam nadmiar i skuwam drugą połowę osady


Zawijam osadę i przygotowuję do zgrzewania


Zgrzewanie


Bryła toporka jest już odkuta


Nacinam krawędź na wkładkę z twardej stali


W przygotowane nacięcie wstawiam sztabkę narzędziówki


Po zgrzaniu ostrza przymierzam toporek do wydrukowanego szablonu


Nacinam obuch pod wąsy i kapturek


 Wyciągam na rożku kapturek Na koniec przebicie otworu, hartowanie, szlifowanie i wytrawianie. Po trawieniu w kwasie wyraźnie widać w jaki sposób wykuwałem toporek - uwydatniają się linie zgrzewu osady oraz ostrza. Niekiedy oglądając zabytki w muzeach lub na zdjęciach można zrekonstruować technologię wykonania tylko na podstawie korozji uwydatniającej naturalną włóknistość dawnego żelaza, bez potrzeby cięcia przedmiotu i badań metaloznawczych.
Przedstawiony powyżej sposób kucia jest jednym z kilku możliwych i prawdopodobnie średniowieczny kowal niektóre etapy pracy wykonywał inaczej, choćby ze względu na to, że miał inne kowadło. Niemniej jednak ogólnie proces jest zrekonstruowany w miarę wiernie.


Na koniec skan oryginału na którym się wzorowałem


5 komentarzy:

 1. Świetnie ukazane, piękna robota! Ale mam kilka pytań co do wykonania ,jakie wymiary miała pierwotnie sztabka stali z której go wykonano oraz czy do zgrzewania używałeś jakiś środków czy tylko temperatura i młotek?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonałe wykonanie! Podpisuje się pod pytaniem przedmówcy - w jakim mniej więcej zakresie temperatur zgrzewasz żelazo i czy używasz topnika. Pozdrawiam i jeszcze raz - Mistrzowska Robota!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mógłbyś podać link skąd masz "oryginał"? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fizycznej książki niestety nie podlinkuję :)

  OdpowiedzUsuń