Tym razem w bardziej zakręconej wersji z warstwowym ostrzem. Okładziny również nieco inne bo kościane.
czwartek, 30 maja 2013
Składany nóż dwuostrzowy z Rusi
Kolejny zabytek z przed lat - składany nóż z Rusi, prawdopodobnie z Nowogrodu, ale muszę jeszcze raz sprawdzić. Aktualnie ten albo podobny leży na wystawie w muzeum w Moskwie. Nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem jego kształt, ponieważ rycina którą się posłużyłem była kiepskiej jakości i początkowo wydawało mi się, że rękojeść jest z kości jelenia. Jednak na zdjęciu w muzeum nóż jest mniejszy i z wyraźnie płaską rączką. Być może była wyrzeźbiona tak celowo z poroża, a nie jak sądziłem miała taki kształt jak koniec kości długiej jelenia. W każdym razie moja wersja jest zgrzewana ze stali i starego żelaza, a rękojeść jak powyżej. Trzeba zauważyć, że nóż jest bardzo podobny do brzytwy/noża z Canterbury o którym pisałem wcześniej.
Składany sierp z Gniewu
Dzisiaj ciąg dalszy publikowania staroci, tym razem składany sierp lub inaczej koser z Gniewu. Z oryginału zachował się właściwie tylko fragment okładziny, dlatego większa część wzoru na nim to moja ekstrapolacja. To chyba jeden z większych, jeśli nie największy z sierpów jakie zrobiłem, w dodatku o bardzo dużej krzywiźnie. Ostrze zgrzewane, prosty dziwer całkiem prawdopodobny we wczesnym średniowieczu.
środa, 29 maja 2013
Grot włóczni ze skrzydełkami
Rok czy dwa lata temu zrobiłem sobie wewnętrzny egzamin moich umiejętności kowalskich przy okazji pewnego zamówienia i wykułem grot ze skrzydełkami wzorując się na znalezisku z lednickich mostów. Groty tego typu to po mieczach, a może nawet przed nimi najtrudniejsze do wykucia przedmioty z okresu wczesnegośredniowiecza. Zgrzanie tulejki, skrzydełek, wielowarstwowego rdzenia i stalowej nakładki jest naprawdę trudne i długo uciekałem przed tym wyzwaniem. Ostatecznie się udało i byłem w miarę zadowolony z efektu końcowego. Nie był to najtrudniejszy do zrobienia grot z tych, które mam w swoich materiałach, ale trochę się przy nim napociłem.
Bezmian z Mastermyr
Względnie niedawno zrobiłem rekonstrukcję bezmianu z Mastermyr. Nie jest to dokładna kopia, ponieważ oryginał miał kilka elementów z brązu, którym się nie param, więc zastąpiłem je żelazem. Poza tym rozmiar większości elementów jest zachowany, hak jest nieco większy i nie znalazłem informacji na temat materiału z jakiego była wykonana przeciw waga. Chociaż na rycinie z której korzystałem ani w opisie nie było nic o podziałce chciałem wyskalować bezmian wg wczesnośredniowiecznych miar, ale ugrzązłem w gąszczu rozmaitych rodzajów funtów i żadne informacje nie pochodziły rejonu Morza Bałtyckiego. Ciekawostką jest, że w rzeczywistości bezmian miał dwie skale, w zależności na którym kółku go powiesiliśmy była inna dźwignia i można było ważyć cięższe albo lżejsze przedmioty. Zaskoczyło mnie również jak dużo można było na nim powiesić - co najmniej kilkadziesiąt kilogramów.
i rycina oryginału
Fibula z Truso
Kilka lat temu miałem okazję zrobić rekonstrukcję fibuli z Truso (nie jestem do końca pewien czy stamtąd), której zdjęcie przypadkiem odkopałem wśród elektronowego kurzu na twardym dysku. Oryginał był prawdopodobnie z brązu, ale aktualny właściciel chciał mieć zapewne wyjątkowy przedmiot z gwarancją, że nie będzie odlany w iluś tam egzemplarzach, lub może po prostu lubi żelazo.
Subskrybuj:
Posty (Atom)